Οι Εκλογές του ΣΥΡΙΖΑ Προοδευτική Συμμαχία ανέδειξαν πρώτο το Στέφανο Κασσελάκη με 45,47% και δεύτερη την Έφη Αχτσιόγλου με 36,21%. Σε μια βδομάδα θα διεξαχθεί ο β’ γύρος μεταξύ των δύο επικρατέστερων για την ανάδειξη του νέου Προέδρου.
Oλοκληρώθηκε η εκλογική διαδικασία για την ανάδειξη νέου προέδρου στον ΣΥΡΙΖΑ με επικράτηση του Στέφανου Κασσελάκη σύμφωνα με όσα καταγράφουν τα αποτελέσματα με καταμετρημένο το 90,13% των ψήφων.
Ψήφισαν περίπου 146.635 μέλη του κόμματος, ενώ στο εξωτερικό ψήφισαν 1.100. Tα νέα μέλη έφτασαν τις 40.000.
Σύμφωνα με τις ανακοινώσεις του προέδρου της εφορευτικής επιτροπής, Γιάννη Δρόσου οι υποψήφιοι καταγράφουν:
Ο Πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ Σωκράτης Φάμελλος, μετά τη λήξη της διαδικασίας έκανε γνωστό ότι ψήφισαν πάνω από 147.000, εκ των οποίων 40.000 νέα μέλη.
Το 2022 όταν έγιναν εσωκομματικές εκλογές για πρώτη φορά από τη βάση και στις οποίες επανεξελέγη Πρόεδρος ο Αλέξης Τσίπρας, ψήφισαν συνολικά περίπου 150.000 άτομα.
Στα Πανελλαδικά ποσοστά των εκλογών της Επικράτειας κινήθηκαν τα ποσοστά και στην Ήπειρο σύμφωνα με τα αποτελέσματα των εσωκομματικών εκλογών για την ανάδειξη του νέου Προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ Π. Σ.
Εξαίρεση ήταν αυτή της ΠΕ Πρέβεζας, ιδιαίτερης πατρίδας του Ευκλείδη Τσακαλώτου που ο πρώην Υπουργός Οικονομικών πήγε πολύ καλύτερα από την πανελλαδική του επίδοση.
Τα αποτελέσματα του ΣΥΡΙΖΑ στην Ήπειρο:
ΠΕ Ιωαννίνων
Στέφανος Κασσελάκης: 1.155 ψήφους
ΠΕ Άρτας
Τα συγκεντρωτικά αποτελέσματα και στα 7 εκλογικά κέντρα του Νομού Άρτας:
ΨΗΦΙΣΑΝΤΕΣ : 1418
ΕΓΚΥΡΑ : 1401
ΑΚΥΡΑ : 17
Έφη Αχτσιόγλου : 415
Στέφανος Κασσελάκης : 621
Νίκος Παππάς : 120
Στέφανος Τζουμάκας : 168
Ευκλείδης Τσακαλώτος : 77